15 Lis

Czy warto przeczytać Ogień i krew, część 1?

George R.R. Martin jest znany wszystkim miłośnikom fantasy i nie tylko. Stał się znany dzięki napisanej sadze fantasy pt. Pieśń lodu i ognia, na podstawie której wyprodukowano serial (przez HBO) oraz grę fabularną A Game of Thrones. Pisarz brał także udział w pracach nad takimi projektami telewizyjnymi jak Strefa mroku czy Beauty and the Beast.

Czym fascynuje saga Pieśń lodu i ognia?

George R.R. Martin w swych powieściach tworzy realistyczny świat położony na kontynentach Westeros i Essos. W świecie tym pory roku mogą trwać przez długi okres czasu. W ramach tej sagi poznajemy dzieje rodzin Starków, Lannisterów czy Targaryenów. Dotychczas ukazało się pięć tomów sagi, a dwa tomy są w przygotowaniu. W skład sagi wchodzą tomy o tytułach:

  • Gra o tron (1998),
  • Starcie królów (2000),
  • Nawałnica mieczy. Stal i śnieg (2002),
  • Nawałnica mieczy. Krew i złoto (2002),
  • Uczta dla wron. Cienie śmierci (2006),
  • Uczta dla wron. Sieć spisków (2006),
  • Taniec ze smokami. Część I (2011),
  • Taniec ze smokami. Część II (2012),
  • Wichry zimy. 

Najnowsza książka pod tytułem Ogień i krew, część 1 opisuje wydarzenia, które miały miejsce 300 lat przed akcją dziejącą się w tomie „Gra o tron”.  Powieść ta przedstawia dzieje dynastii Targaryenów, co może wyświetlić wiele wątków poruszanych w sadze „Pieśni lodu i ognia”. Każdy czytelnik ma okazję na ponad 600 stronach zapoznać się z życiem w Westeros i historią mającą miejsce przed znanymi niemal wszystkim wydarzeniami.

Czym jest Ogień i krew, część 1?

Książka przyjmuje postać kroniki spisanej przez uczonego arcymaestera z Cytadeli, który spędził sporo czasu na studiowaniu prastarych zapisków. Gratką dla czytelników będą zamieszczone w powieści ponad osiemdziesiąt czarnobiałych ilustracji, które mają uatrakcyjnić treść. Warto zauważyć, że już pojawiła się, informacja o pojawieniu się drugiej części pierwszego tomu już w styczniu 2019 roku. Podział powieści na dwa tomu zapobiegło nadmiernej objętości tego tomu. Jednakże drugi tom tej powieści ma dopiero pojawić się za kilka lat(jak twierdzi sam autor). Na pewno powieść Ogień i krew, część 1 George’a R.R. Martina przedstawia zdecydowanie więcej szczegółów i odpowiada na wiele pytań w porównaniu do sagi Lodu i Ognia. Dzięki najnowszej powieści można dokładniej poznać świat, w którym żyły jeszcze smoki. Według pojawiających się opinii Ogień i krew ma stać się tym, czym jest Silmarillion dla Śródziemia. W powieści na pewno poznamy jak powstał słynny Żelazny Tron. Jest to na pewno kolejna powieść pisarza George’a R.R. Martina, która ma szansę stać się bestsellerem i podstawą do stworzenia serialu bądź gdy komputerowej.